Historie sedmičkového ragby


Hřiště “The Greenyards” ve skotském Melrose, kde sedmičky vznikly.

Olympijský sport sedmičkové ragby aneb ragby o sedmi hráčích zanedlouho oslaví 138 let od svého vzniku. Jeho počátky lze vystopovat ve skotském pohraničním městě Melrose už v roce 1883, jen 10 let po založení Skotské ragbyové unie.


Klub Melrose patřil mezi nejlepší v hrabství Roxburghshire, měl v té době finanční potíže. Výbor klubu se rozhodl uspořádat na konci sezóny 1883 turnaj, ale v obavě před vysokými náklady na akci byl přijat návrh místních hráčů, povoláním řezníků, Neda Haiga a Davida Sandersona, aby se počet hráčů v týmech snížil z patnácti na sedm a celková hrací doba z 80 na 15 minut (dvě poloviny po sedmi minutách a jedna minuta poločasové přestávky).

Výbor klubu jednomyslně tento nový formát podpořil, aniž by si byl vědom historického významu svého rozhodnutí.


Historicky prvního sedmičkového turnaje na světě se 28. dubna 1883 zúčastnilo sedm klubů: Gala, Selkirk, St. Cuthbert’s Hawick, Earlston, Melrose, Gala Forest a St. Ronan’s Innerleithen.


Turnaj se hrál se na hřišti klubu Melrose s názvem “The Greenyards”, které je významné dodnes. Přední kluby hrabství, Gala a Melrose, se dostaly do finále, které ovšem po 15 minutách hry skončilo nerozhodně.


Došlo na prodloužení, ve kterém kapitán týmu Melrose Sanderson skóroval položením a odvedl svůj tým ze hřiště. Tým hostí se snažil protestovat, že utkání nebylo dohráno, ale jejich protesty byly pořadateli ignorovány.


Z tohoto, možná nespravedlivého, ukončení vznikla pozdější tradice zvaná “Náhlá smrt”, která přisuzuje vítězství tomu týmu, který v prodloužení první skóruje.


Vzrůst popularity sedmiček


Sedmičky se ve Skotsku rychle rozšířily, turnaje pořádané místními kluby se staly oblíbenými na začátku i na konci sezóny.


V Anglii se poprvé odehrálo sedmičkové ragby až v roce 1888 v rámci sportovních dnů pořádaných Chorley Rugby vs. Athletic Clubs.


Bohužel už v roce 1890 dostalo osm týmů zákaz účasti v soutěžích tradičního patnáctkového ragby právě kvůli účasti na turnajích ve zmenšených počtech. Byly obviněny ze snahy se profesionalizovat. Hry v menších počtech byly od té doby zakázány a dlouho se nehrály. Návrat se uskutečnil až v roce 1921 turnajem North Shields Sevens.


Stojí za zmínku, že v Anglii se experimentovalo s ragby v menších počtech ještě před prvním sedmičkovým turnajem ve Skotsku. Na turnaji v Huddersfieldu v roce 1879 zkoušeli například hru 6 na 6. Časem tento formát nahradil turnaj, kde se hrálo v počtu 9 na každé straně. Takové akce dokázaly nalákat velké množství fanoušků a díky tomu se dařilo vybrat peníze na podporu místních klubů a na charitativní cíle.


Mimo britské ostrovy byl prvním státem, který sedmičky vyzkoušel a ochutnal, Nový Zéland. První turnaj byl uspořádán v Dunedinu v roce 1989 coby charitativní za účelem sbírky pro místní nemocnici. V Austrálii se sedmičky poprvé hrály o dva roky později ve městě Rockhampton.


První mezistátní turnaj se odehrál opět ve Skotsku v roce 1973 při příležitosti 90. výročí prvního turnaje. Ve finále Anglie porazila Irský národní tým, a nechala za sebou týmy Walesu, Noveho Zelandu, Austrálie, Skotska, Francie a výběrového týmu Barbarians.Mezi návštěvníky turnaje ve Skotsku byl i tehdejší předseda ragbyové unie Hongkongu ‘Tokkie’ Smith, u kterého se zrodila myšlenka pravidelného sedmičkového turnaje. První turnaj v Hongkongu proběhl v roce 1976 a už v polovině 80. let byla událost pevně zakotvena v kalendáři vyhlašenych akcí.


Sedmičky v Hongkongu byly akcí, která předběhla čas a byla vlivnou silou v modernizaci světového ragby. Tento turnaj byl mezi prvními akcemi, které přilákaly velké množství sponzorů k ragby a také představil kosmopolitní formát mezinárodní soutěže, která před prvním mistrovstvím světa (v patnáctkách) v roce 1987 neexistovala.


V roce 1999 vznikla pravidelná sedmičková světová série (World Sevens Series) a tradiční turnaje v Hongkongu a Dubaji se staly hlavními zastávkami soutěže, kde je nejvíce zábavy a vždy plné stadiony.


Díky tomu, že turnaje v Hongkongu pomohly zvýšit povědomí o této formě hry a po úspěšném proběhnutí dvou světových pohárů v tradičním ragby v letech 1987 a 1991 se Mezinárodní ragbyová federace rozhodla uskutečnit v roce 1993 první mistrovství světa v sedmičkách, RWC Sevens, opět ve Skotsku, ve městě Edinburgh.


Od té doby proběhlo mistrovství světa mezi mužskými národními týmy již sedmkrát:

  • 1993 (Edinburgh, Skotsko);

  • 1997 (Hong Kong);

  • 2001 (Mar del Plata, Argentina);

  • 2005 (Hong Kong);

  • 2009 (Dubaj, Spojené arabské emiráty);

  • 2013 (Moskva, Rusko);

  • 2018 (San Francisco, Spojené státy), termín byl posunut kvůli olympijskému cyklu.

Ženy poprvé soutěžily v roce 2009 v Dubaji a od té doby hrají současně s mužskými turnaji.


Olympijská budoucnost


Zdaleka nejdramatičtější a nejrychlejší změny přišly s přijetím ragby v sedmičkové formě do programu olympijských her. Deset let po vzniku světové série IRB Sevens (dnes World Sevens Series), členové Mezinárodního olympijského výboru v říjnu 2009 v Kodani téměř jednomyslně hlasovali pro přijetí Rugby Sevens do sportovního programu olympijských her od roku 2016, v brazilském Rio de Janeiru.


Zdůvodnění mezinárodního olympijského výboru pro zařazení ragby do olympijského programu v roce 2016 (MOV, Church, 2016, Case Study: Rugby Sevens) uvádí, že kromě nesporných organizačních a ekonomických výhod, je sedmičková cesta rozvoje jednodušší a kratší, zejména v ragbyově rozvíjejících se zemích, které nedisponují vysokými rozpočty.

Od té doby význam sedmiček dramaticky vzrostl, což následně zvýšilo konkurenci u elitních týmů mužů i žen. Mezi světovou špičku v dnes patří země jako Nový Zéland, Austrálie, Jižní Afrika, Spojené státy, Fidži a Samoa. Mezi ženami v poslední době vynikají týmy Noveho Zelandu, Austrálie, Ruska a Činy.


Na prvním a zatím jediném olympijském turnaji v Riu mezi muži v sedmičkovém ragby zvítězil národní tým Fiji. Pro ostrovany šlo o vůbec první olympijskou medaili. Na počest tohoto úspěchu byl na Fiji ustanoven nový státní svátek, až takovým fenoménem ragby na Fiji je.


V napínavém ženském finále proti sobě nastoupily týmy Austrálie a Nového Zélandu, vítězství na tomto první olympijském turnaji nakonec vybojovaly ženy z Austrálie.


Momentka z utkání sedmičkové série Fiji - Austrálie.
Charlotte Caslick, vyhlášená nejlepší hráčka týmu Austrálie, olympijských vítězů v roce 2016

Sedmičky jako nástroj představení a rozvoje